Tarnów - polską stolicą edukacji cyfrowej
- 29-10-2015
- KG
29 października Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” zorganizowało konferencję prasową, na której przedstawiono pakiet innowacyjnych propozycji dla szkół, związanych z edukacją cyfrową uczniów i nauczycieli, a także wspólnym opracowaniem i realizowaniem projektów modernizacji nauczania w kierunku modelu „cyfrowej szkoły” w nowym roku szkolnym 2015/2016:
CYFROWOBEZPIECZNI.pl
W listopadzie ruszy zaplanowany na 3 lata projekt Cyfrowobezpieczni.pl, w ramach którego SMWI zorganizuje warsztaty dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego w 2500 szkołach w całym kraju, w których wezmą udział uczniowie (150 000 osób), nauczyciele i rodzice (250 000 osób). To druga obok programu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS największa inicjatywa edukacji cyfrowej w Polsce, której kwatera główna znajduje się w Tarnowie. Tarnów stał się niekwestionowaną stolicą edukacji cyfrowej w Polsce!
CYFROWA SZKOŁA W PRAKTYCE
W grudniu br. SMWI kończy realizację projektu systemowego Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej dla szkół województwa małopolskiego, w ramach którego wypracowaliśmy pakiet nowoczesnych metod dydaktycznych, wykorzystujących edukacyjne narzędzia i treści cyfrowe. Metody, doświadczenia i produkty tego projektu SMWI wykorzystywać będzie w realizacji w latach 2016-2018 inicjatyw na rzecz transformacji szkół w kierunku „cyfrowych szkół XXI” wieku. SMWI proponuje samorządom (jako organom prowadzącym) oraz szkołom woj. małopolskiego:
- szkolenia nauczycieli w zakresie kompetencji metodycznych oraz cyfrowych, bazujące na doświadczeniach i nowatorskich rezultatach projektu LDC, wysoko ocenionych przez ekspertów oraz władze województwa małopolskiego – możliwość finansowania z RPO oraz odpisów 1% funduszu wynagrodzeń
- doradztwo dla samorządów oraz dyrektorów szkół w zakresie procesu zmian w placówkach oświatowych, prowadzących do transformacji w „cyfrowe szkoły XXI wieku”
- wspólne przygotowanie projektów, finansowanych ze środków RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach których możliwe będzie: zakupienie wyposażenia cyfrowego szkół (m.in. laptopy, tablety, tablice multimedialne, pracownie przyrodnicze), organizacja szkoleń dla nauczycieli z zakresu kompetencji metodycznych i cyfrowych, budowa sieci dostępu do Internetu oraz organizacja zajęć dla uczniów.
Koordynatorem wsparcia szkół małopolskich w powyższym zakresie jest p. Grzegorz Foltak (g.foltak@mwi.pl, +48 534 582 848).
PORTAL FABRYKI PRZYSZŁOŚCI
25 października ruszył nowy portal Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. Oprócz publikacji aktualności z działań ośrodka, prezentuje bogate zasoby materiałów edukacyjnych i metodycznych w formie cyfrowej, a także pierwszy w Polsce kurs e-learning na temat innowacyjnej metody nauczania tzw. odwróconej klasy. W portalu znaleźć można także m.in. metodyki zajęć, scenariusze lekcji, poradniki i manuale, gry, filmy, raporty z badań związane z problematyką dydaktyki cyfrowej. Portal posiada wydzielone strefy tematyczne adresowane do nauczycieli i dyrektorów szkół oraz decydentów wójtów i burmistrzów. Portal będzie wspierał wszystkie działania SMWI związane z poprawą jakości nauczania dzięki wykorzystaniu metod dydaktycznych aktywizujących uczniów oraz intensywnie wykorzystujących narzędzia i treści cyfrowe.
Dodatkowych informacji udzielają:
- Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie, k.glomb@mwi.pl, +48 605 290 500
- Artur Krawczyk, dyrektor ds. projektów cyfrowych SMWI, a.krawczyk@mwi.pl, +48 502 357 587
Zobacz także materiał filmowy Telewizji IMAV